Podle dat ministerstva pro místní rozvoj, jak jsme informovali na stránkách OMS např. zde https://www.facebook.com/photo/?fbid=454465520147304&set=a.407361608191029 , je Slaný v čele obcí s nejvyšším indexem sociálního vyloučení ve Středočeském kraji. Nacházíme se na „skvělé“ třetí příčce. Před námi je pouze Libušín a Neratovice. Lépe je na tom i Kladno.
Na slánsku máme podle posledních dat 10 tzv. vyloučených lokalit, ve kterých žije celkem 600 – 900 lidí.
Podle dat PAQ Research je ve Slaném vyšší míra nestabilizující chudoby než v 80 % ORP v ČR, obecné socioekonomické znevýhodnění je vyšší než v 64 % ORP v ČR a míra vzdělávací neúspěšnosti je nadto vyšší než v 88 % ORP v ČR a dokonce 100 % ORP v kraji.
Vzdělávací neúspěšnost je na tom hůře, než by odpovídalo celkové sociální situaci.
Uvedené faktory zásadní měrou ovlivňují kvalitu života ve Slaném v daleko vyšší míře, než výstavba líbivých megastaveb za stovky milionů korun, což jsou v tomto kontextu pouze vyhozené peníze a jejich realizace za popsaného stavu vůbec neodpovídá tomu, kam by mělo být zaměření představitelů obce, ve smyslu péče o potřeby obyvatelstva dle § 35 zákona o obcích, směřováno.
Optikou uvedeného je třeba skutečně kriticky nahlížet jakákoli pochvalná a sebechvalná vyjádření některých spoluobčanů a zastupitelů o tom, co všechno pro město dělají a udělali, která se čas od času ve veřejném prostoru objevují. Nezpochybnitelná data a fakta hovoří sama za sebe i proto, že někteří z nich „zastupují“ obecní zájmy ve Slaném velice dlouhou dobu, a jejich podíl na tomto stavu je tedy neoddiskutovatelný.
Jak je možné, že aktuálně v zastupitelstvu města rozhoduje o směřování a akcích slánské samosprávy 6 současných i bývalých pedagogů, přičemž jeden z nich je navíc radní pro (a)sociální věci Středočeského kraje a dalších 10 vysokoškolsky vzdělaných osob, a situace je přesto tak zoufalá? Co v rámci svých mandátů pro zlepšení celospolečenské situace ve Slaném opravdu udělali? A s jakými očekáváními, výstupy a výsledky?
Neuzrál už čas, se jich na to s veškerou vážností a naléhavostí, ve světle nehorázného plýtvání obecními finančními prostředky na mediálně možná úspěšné, leč konsekvenciálně pochybné „projekty“, zeptat?
Zdroje:
https://www.esfcr.cz/vyzva-018-opz-plus
https://www.esfcr.cz/mapa-svl-2015/www/index2f08.html?page=iframe_orp
Bc. Filip Kruncl, DiS., sociální pracovník, rada, Občané města Slaného, KAN